Koronawirus. Maseczki ochronne.

Kasia-Korkosinska

by Kasia Korkosińska

Po co mi maska? 

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce, mamy ustawowy obowiązek poruszania się w miejscach publicznych zakrywając usta i nos. Ustawodawca nie napisał, że musi to być maska, można zasłonić twarz chustką, bandaną lub szalikiem.
Sądzę jednak, że maska ochronna na twarz będzie wygodniejsza
i bezpieczniejsza. Odkażona, czysta i dobrze dopasowana do twarzy maseczka pomaga w ochronie przed zakażeniem, ponieważ ogranicza kontakt rąk z twarzą i nosem, utrudnia drapanie i pocieranie tych okolic. Dzięki czemu nie wprowadzasz do organizmu szkodliwych patogenów. Ponieważ choruje bardzo dużo osób, aż 80% bezobjawowo, tak naprawdę nie wiadomo kto jest chory, a kto zdrowy.

Czysta zdezynfekowana maseczka, zachowanie odległości, unikanie skupisk ludności, częste mycie rąk, te zasady mogą uchronić nas przed zakażeniem. Noszenie maseczek pomaga w walce z pandemią.

Kto może być bez maski ? 

Ustawa jasno wskazuje osoby i sytuacje, w których możemy nie nosić maski i tak zwolnione z obowiązku są osoby:
 – dzieci do drugiego roku życia;
– zamieszkujące wspólnie,
– podróżujące własnym samochodem osobowym w towarzystwie osób, z którymi razem gospodarują;
– na spacerze w lesie;
nakaz noszenia masek nie dotyczy też tych z nas którzy
– mają problemy z oddychaniem np.chorych na astmę, alergie itp.;
– zwolnieni są również ci, którzy samodzielnie nie mogą jej zdjąć ani założyć.
Nie potrzebne są żadne dokumenty stwierdzające, że nie musimy nosić maski, wystarczy oświadczenie ustne.

Rodzaje masek ochronnych.

Z punktu ochrony osobistej podczas obecnej pandemii koronawirusem, maski ochronne możemy podzielić na dwie grupy.
Pierwsza to specjalistyczne maski i półmaski dla medyków mających bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. Maski te ściśle przylegają do twarzy, są wyposażone w filtry, które blokują dostęp lotnych cząstek. Taka maska utrudnia oddychanie i nie jest specjalnie komfortowa w użytkowaniu, a w momencie niefortunnego zdjęcia jest źródłem zakażenia. Na tego rodzaju maskach zobaczymy takie następujące oznaczenia:

N95 amerykańska norma, która informuje, że zatrzymuje 95% lotnych cząstek. N99 99% , N100 zatrzymuje 99,97% lotnych cząstek.

FFP1 – unijna norma, zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek.
FFP2 – 94%, FFP3 –  99% lotnych cząstek.

Filtry:
P1– zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek
P2–  94%, P3– 99,95% lotnych cząstek.

Żaden produkt nie jest wieczny, maski też mają nadane w tym zakresie parametry:
NR – półmaska jednorazowego użytku, przez 8 godzin;
R    – półmaska wielokrotnego użytku;

Zapoznaj się z instrukcją producenta, tam znajdziesz wszystkie informacje na temat właściwego użytkowania produktu. Sugerowane jest jednak żeby medyczne maski trafiały do osób bezpośrednio stykających się chorymi.

Druga grupa masek ochronnych to te przeznaczone dla wszystkich osób, z wyjątkiem tych, które z różnych powodów maski nosić nie mogą.
Maseczki chirurgiczne, wykonane mogą być z różnych materiałów,
te najtańsza jednorazowe wykonane są z włókniny PP. (polipropylenowej) ich żywotność to od 15 minut do 4 godzin.

Zdejmujesz i wyrzucasz, gdy stanie się wilgotna, oczywiście zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Na rynku są również dostępne maseczki ochronne wielorazowe, wykonane z materiałów (tkanin lub dzianin), które można w warunkach domowych skutecznie dezynfekować.

Maski te nie są tak skuteczne dla przedostania się wirusa, ale stanowią wystarczającą barierę fizyczną dla kropel śliny wydostających się z naszych ust podczas mówienia i wraz z okularami ochronnymi tworzą skuteczną ochronę przed wprowadzeniem do naszego organizmu wirusa poprzez mimowolne dotykanie twarzy, nosa i oczu.

Największym zagrożeniem koronawirusa jest jego szybka zaraźliwość i to, że bardzo duża grupa ludzi choruje bezobjawowo, dokładnie nie wiadomo kto jest chory a kto zdrowy. Noszenie maski ochronnej, utrzymywanie dystansu od innych osób, oraz częste mycie rąk daje nam szansę uchronienia się przed zarażeniem.

Pamiętaj, że maski jednorazowe są do jednokrotnego użytku, nie można ich zdezynfekować w bezpieczny dla produktu sposób. Cały czas trwają badania nad sposobami dezynfekcji masek
 (tutaj więcej na ten temat).

Jak dezynfekować maskę ? 

Maskę w warunkach domowych możemy dezynfekować poprzez pranie jej w pralce z dodatkiem detergentu w temp 60 stopni przez 45 minut.

Dobre rezultaty daje też spryskanie maski 70% alkoholem, poczekać aż wyschnie.

Pamiętaj, że maski jednorazowe są do jednokrotnego użytku, nie można ich zdezynfekować w bezpieczny dla produktu sposób. Cały czas trwają badania nad sposobami dezynfekcji masek (tutaj więcej na ten temat).

Musimy wziąć pod uwagę fakt, że maski będziemy musieli nosić przez dwa lata, nie ma więc możliwości, korzystania z masek jednorazowych jest to po prostu niemożliwe, niebezpieczne i nieekonomiczne, nie poruszam tu problemu utylizacji milionów maseczek, które będą wyrzucane każdego dnia, a są to materiały uznawane za niebezpieczne i należy postępować z nimi we właściwy sposób.

Najrozsądniej więc jest zaopatrzyć się w maseczki nadające się do dezynfekcji w warunkach domowych. Najlepiej mieć kilka sztuk na zmianę.

Bezpieczne noszenie maski.

Podczas oddychania na materiale, który zakrywa nasze usta i nos gromadzą się rozmaite patogeny, które są groźne dla naszego zdrowia, dlatego należy maski odkażać po każdym użyciu i zmieniać na świeżą odkażoną, gdy poczujemy, że materiał jest wilgotny.
Maseczki ochronne należy traktować jak bieliznę osobistą, nie wymieniać się nimi, nie pożyczać.

Jak dbać o skórę twarzy pod maską ochronną? 

Wilgotne środowisko sprzyja rozmnażaniu grzybów, bakterii i innych patogenów na skórze twarzy, dlatego dobrze by było, aby maska była z materiału hipoalergicznego. Kluczowe dla zdrowia skóry w tej sytuacji jest nawodnienie. Dużo pij, stosuj oszczędną pielęgnację skóry pod maską, używaj kremów z witaminą A i E, aloesem, lub wyciągiem z nagietka, bo mają działanie łagodzące. Zrezygnuj z podkładu, pudru czy korektora.

Bezpieczne zdejmowanie maseczki.

Jeśli poczujesz, że Twoja maseczka jest już wilgotna, koniecznie musisz ją zmienić.
Wilgotne środowisko daje grzybom, bakteriom i wirusom lepsze warunki do namnażania się.
Schwyć maskę ręką za uchem, zsuń ją z twarzy ostrożnie, unikając dotykania czegokolwiek przez część twarzową maski ochronnej.
Umieść ją w torebce strunowej, tak przechowuj do momentu sterylizacji maski. Po tej czynności dokładnie umyj ręce.

Dermatolodzy radzą, żeby łagodnym preparatem o neutralnym pH zmyć skórę twarzy, dotyczy to tych osób, które noszą maskę dłużej niż 2 godziny.

Udostępnij

Select your currency
EUR Euro