Dobre ubranie to takie, w którym czujesz, jakbyś założyła drugą skórę.
W żadnym miejscu nie uciska i nie drapie. Czujesz się w nim komfortowo.
Materiał jest dla Ciebie przyjemny, a jego wygląd, faktura i forma pomimo użytkowania nie zmienia się. Tutaj znajdziesz informacje jak wybrać ubranie z bawełny dobrej jakości.
Przyjrzyj się dokładnie materiałowi (dzianinie lub tkaninie) powinien być delikatny miękki, sprężysty i lśniący, odporny na pilling, ale tego nie możemy sprawdzić patrząc na produkt.
Poszukajmy więcej informacji, które znajdują się na metce, wszywkach i etykietach umieszczonych na wyrobie.
Jeśli producentem wyrobu jest Egipt, USA lub Sudan masz do czynienia z najlepszą bawełną na świecie, ponieważ kraje te mają idealne warunki do uprawy bawełnicy. Długość włókien, które pozyskują jest Typu-1, czyli włókna mają od 35 do 60 mm długości. Uprawiają gatunki GIZA (Egipt),PIMA i Sea Island (USA), Suvin (Sudan) takie napisy możesz znaleźć na metka wszywkach i etykietach dołączonych do produktu.
Egyptian cotton lub GIZA-oznacza najwyższej jakości bawełnę uprawianą w Egipcie, ten surowiec ma do 1000 nici na cal kwadratowy.
PIMA nazwa ta pochodzi od peruwiańskiego plemienia Indian Pima. Odmian ta rośnie tylko w łagodnym, suchym i ciepłym klimacie. Jej wyjątkowość polega na tym, że długie włókna dają maksymalną delikatność materiałowi, dlatego że jest mniej końcówek włókien wychodzących z tkaniny.
Rezultatem tego jest gładki, elastyczny i odporny na piling materiał, który się nie deformuje się i ma delikatny połysk.
Pima to najmocniejsza i najtrwalsza ze wszystkich bawełna.
Możesz spotkać się z nazwą SUPER PIMA (SUPIMA) – to nazwa znaku towarowego.
Amerykańscy plantatorzy stworzyli tę markę, aby utrzymać jakość PIMA. SUPIMA to bawełna Pima uprawiana tylko na terenie USA,
jej cena jest trzykrotnie wyższa niż cena zwykłej bawełny.
Dla porównania podam, że są jeszcze dwa typy bawełny:
Typ 2 to bawełna o długości włókna od 13do 33 mm głównie uprawiana
w USA.
Najmniej wartościowa to bawełna:Typu 3 o najkrótszych włóknach od 9 do 25 mm uprawiana w krajach azjatyckich.
Oznaczenie, bawełna czesana (combed cotton) to informacja, że poprzez wyczesywanie usunięto zanieczyszczenia powstałe podczas zbierania bawełny i pozbyto się najkrótszych włókien. Temu zabiegowi poddaje się tylko włókna dobrej jakości. Obróbka ta pozwala ułożyć poszczególne nitki
w równe pasma, z których przędzie się gładką i równomierną nić, to jak już wiesz wpływa to na pillingi delikatność tkaniny.
Na metce jest informacja: bawełna merceryzowana. Oznacza to,że włókno zostało wypłukane w ługu sodowym i podczas tego procesu, dokładnie oczyszczono je z białek innych zanieczyszczeń, pozostała czysta celuloza. Procesowi merceryzacji poddawane są tylko dobre gatunki bawełny,
nadaje on produktowi delikatny połysk. Dzięki temu procesowi udaje się uzyskać bardzo intensywne kolory podczas barwienia.
Organic Cotton – oznacza, że bawełnica uprawiana jest na glebie, która przez co najmniej trzy lata
nie była pod działaniem substancji chemicznych. W szczególności DDT, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin i środków owadobójczych.
Szkodniki na takiej plantacji zwalcza się biodegradowalnymi substancjami jak: kwasek cytrynowy, czosnek, lucerna, nawozi się obornikiem.
Bawełnę zbiera się ręcznie i tylko dojrzałe owoce.W ciągu dnia robotnik może zebrać 110 kg torebek to tyle,co maszyna w godzinę.
Organiczną bawełnę można farbować tylko naturalnymi barwnikami.Oczywiście najdroższa bawełna organiczna jest ta kolorowa niebarwiona.Największymi dostawcami bawełny organicznej są Chiny i Peru.
KOLOROWA BAWEŁNA.
Wzrost zapotrzebowania na bawełnę, rozpowszechnienie nawozów sztucznych, a w szczególności DDT, które było tanie i łatwo dostępne, spowodowało, że szczodrze używano go na plantacjach.Skutkiem czego było uodpornienie się szkodników i zachorowalność ludzi pracujących na plantacjach.Po latach, resztki środków ochrony roślin i środków owadobójczych można było odnaleźć w gotowych wyrobach.Konsumenci zaczęli uskarżać się na alergie i inne choroby skórne.
Amerykańska badaczka SallyFox poświęciła 20 lat pracy nad przywróceniem znanej już 5 000 lat temu kolorowej bawełny uprawianej wówczas na terenie obecnego Peru i w Ameryce Północnej.Wtedy porastające włoski nasiona nie były białe jak teraz tylko w naturalnych odcieniach beżu, brązu
i zieleni.We współpracy z plantatorami, którzy jak ona dostrzegli problem
z podrażnieniami skóry wywołanymi chemicznymi barwnikami oraz degradacji środowiska wywołanymi konwencjonalną uprawą bawełnicy,
rozpoczęli próby przywrócenia uprawy kolorowej bawełny.Ubrania uszyte
z bawełny organicznej są niesłychanie miękkie, przyjemne w dotyku, sprężyste i mocne.
100% cotton wszywka z tym napisem oznacza, że do jej produkcji użyto 15 g pestycydów i nawozów sztucznych. Zbierana maszynowo, czyszczona i bielona. Jej produkcja truje użytkownika i środowisko.
Bawełna z odzysku powstaje ze ścinków, resztek i odpadów. Jest miękka i przyjemna w dotyku, ale ponieważ włókna nie są zbyt długie nie jest zbyt wytrzymała. Cienkie produkty mogą się szybciej zużywać. Ma jednak wielką zaletę, jest przyjazna środowisku, ponieważ nie generuje śladu węglowego.
Certyfikat GOTS gwarantuje naturalność produktów, z upraw prowadzonych metodami ekologicznymi, w oparciu o międzynarodowe wytyczne. Produkty nie powinny zawierać żadnych materiałów wytworzonych przy użyciu GMO. Certyfikat obejmuje cały proces produkcji, od nasion poprzez uprawę roślin, zbiór bawełny, jej przetworzenie, konfekcjonowanie, pakowanie, etykietowanie i dystrybucję. Ten certyfikat jest przodując standardem w tekstyliach ekologicznych, wydawany na rok.
Oeko-Tex Standard 100 - jest to znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Gwarantuje, że są wolne
od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azotowych
i ekstrahowanych metali ciężkich. Certyfikat nadawany jest przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi Łukasiewicz.
Bawełna jest bardzo wytrzymała, ale podatna na gniecenie. Bardzo dobrze się barwi. Doskonale chłonie wodę, świetnie nadaje się więc na materiały opatrunkowe, pieluszki i waciki.Uważaj jednak na wilgotne bawełniane ubrania, łatwo butwieją, a tego procesu nie da się cofnąć, ubranie jest bezpowrotnie zniszczone. Wilgotne i mokre rzeczy niezwłocznie wywieś do całkowitego wyschnięcia.
Bawełna kiepsko sprawdza się w produktach takich jak np. czapki zimowe – chłodzi
i trzyma wilgoć, z tego samego powodu unikają jej himalaiści, narciarze, snowboardziści.Jest wyjątkowo miła dla skóry, co czyni ją głównym surowcem użytym do produkcji odzieży dla niemowląt i dzieci.Bawełna jest łatwa i tania w produkcji i obróbce, co przekłada się na jej popularność i stosunkowo niską cenę.
Z tą wiedzą jesteś gotowa i wiesz już jak kupować ubrania z bawełny dobrej jakości.
Chciałabym jeszcze przekazać Ci kilka informacji dodatkowych temat bawełny. Może Cię to zainteresuje.
SPRAGNIONA BAWEŁNA.
Na stronach i blogach internetowy publikowane się nieprawdziwe informacje na temat katastrofy ekologicznej środowiska wodnego z powodu uprawy bawełny. To fałszywe informacje rozpowszechniane przez lobby producentów syntetyków. Jak już pisałam na początku tego wpisu Bawełnica nie potrzebuje dużej ilości wody.
Owszem czasami podlewane są plantacje najwyższej jakości produktu, jednak zużycie wody do produkcji bawełny to 3% zużycia wody w całym światowym rolnictwie. Jedyny przypadek na świecie, gdzie uprawa bawełny spowodowała zniszczenie systemu wodnego dotyczy Morza Aralskiego. Stało się to w latach 50 i 60, ale to nie uprawa bawełny spowodowała wyschnięcie akwenu, tylko nieudolna gospodarka Związku Radzieckiego.