Wełna merino.

Wyjątkowe właściwości odzieży z wełny merynosów.

Wełna z merynosa ma szczególne właściwości. Grzeje zimą, izoluje latem. Nie chłonie wody, jest miękka i hipoalergiczna.
Doskonale nadaje się dla osób o drażliwej skórze, małych dzieci i niemowląt. Odzież z wełny merino właściwie użytkowana posłuż latami.

czapka-z-wełny-merynosa
Kasia-Korkosinska

by Kasia Korkosińska

Wełna z merynosa, jej unikalne właściwości.

Wyjątkowe zalety, biorą się z tego, że owce merynosów żyją w ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Duże wahania temperatur, +30°C latem w prażącym słońcu, do -30°C zimą i silnym wietrze, czego efektem jest dorodne, obfite runo.
Gęste, delikatne i cienkie daje wspaniałą izolację termiczną przed upałem, jak i silnym mrozem.
Grubość włókienek waha się od 13 do 24 mikronów, czyli może być nawet cieńsze niż włókno kozy kaszmirskiej.
Jest trzykrotnie cieńsze do ludzkiego włosa (70 mikronów grubości). Cienkie i karbowane włoski wpływają na dobrą termoizolację, im więcej włókien w pewnej objętości runa tym więcej przestrzeni powietrznych pomiędzy włóknami i lepsza izolacja termiczna. Jest to wyjątkowa właściwość, dzięki której ubranie nie musi być grube, żeby dobrze izolowało.
Nawet bardzo cienkie, spełnia swoje funkcje. Jest bardzo elastyczne, co oznacza, że po rozciągnięciu, powróci do swej pierwotnej formy.

Dobra termoizolacja jest, wtedy gdy ubranie pomaga zachować stałą, optymalną temperaturę ciała.
          Chroni przed chłodem i upałem.

Dzięki temu, że włos jest bardzo cienki i sprężysty wełna nie drapie.
Doskonale się więc nadaje na te ubrania, które mają bezpośredni kontakt ze skórą jak np. : czapki, szaliki i rękawiczki, skarpetki, swetry, koszulki oraz bieliznę termoaktywną.
Włókno wełny pokrywają łuski, jest delikatnie skręcone, dzięki czemu włóczka ma właściwości antybakteryjne i samooczyszczające. Nie pochłania zapachów potu czy perfum, a nawet tych brzydkich zapachów z otoczenia jak np. dym papierosowy. Przeciwnie niż syntetyki takie jak np. poliester.
Zaletą włókna merino jest to, że kurz i brud nie przylegają do niej, ponieważ jest odporna na siły elektrostatyczne, co wynika z jej budowy.
Bez względu na grubość dzianiny, zapewnia dobrą przewiewność. Jest to zasługa tych łusek pokrywających włókienka, tworzą one mini otworki, którymi następuje wymiana powietrza, odprowadzanie wilgoci.
Zaletą odzieży z merino jest to, że jest ognioodporna, w razie kontaktu ze skórą nie przyklei się do niej.
Wełna merino posiada w sobie naturalny filtr UPF, który daje całkowitą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Ma ogromną przewagę nad tradycyjną wełną zgrzebną, a mianowicie nie drapie i jest hipoalergiczna.
Jest niezwykle miękka, przez co przyjazna alergikom. Doskonale reguluje temperaturę ciała, odprowadza nadmiar wilgoci.
Absorbuje ją, a mimo tego nie chłodzi jak np. bawełna, tylko dalej ogrzewa ciało.
Odzież i bielizna z wełny jest jedwabista, miękka i niezwykle przyjemna w dotyku, jest to materiał absolutnie dla każdego, a konfekcja z niego wykonana jest komfortowa i wysokowartościowa.

Skąd pochodzi wełna z merynosa?

Wełna merynos to doskonałej jakości surowiec, pochodzący od wyjątkowej rasy owiec, wywodzących się z Azji. W XII wieku przywieziona na Półwysep Iberyjski. W XVII wieku rozpowszechniona po całej Europie.
Najliczniejsze pogłowie występuje w australijskich Alpach nowozelandzkich, ale hoduje się je jeszcze z dużym sukcesem w Argentynie, Urugwaju, RPA i USA. Pozyskuje się ją dwa razy w roku.
Runo jest białe, silnie karbikowane i cienkie. Te cechy sprawiają, że wełna merynosowa podbiła rynek odzieżowy.
Ma mnóstwo zalet, jest to cenny i wyjątkowy materiał, a konfekcja, która jest z niego wykonana, doskonale izoluje, ogrzewa, nie uczula. Śmiało, można powiedzieć, że jest to w pełni superkomfortowy produkt.

Odzież z wełny merynosa must-have w szafie każdego zmarzlucha.

Wełna z merynosa to produkt naturalny, najwyższej jakości. Ze względu na swoje unikatowe cechy wykorzystywany na wełniane czapki zimowe, ubiór outdoor przeznaczoną dla osób sportowców uprawiających sporty zimowe, trekking, jazda na rowerze.
Sprawdzi się również jako element garderoby do codziennego użytku.
Produkty z merynosa cenione się nie tylko w przypadku osób aktywnych fizycznie, ale także w codziennym
casualowym outficie czapki, rękawiczki i skarpetki, poprawią komfort życia w zmiennych warunkach pogodowych.
Doskonały wybór podczas zmiennych warunków atmosferycznych (przedwiośnie, jesień).
Jeśli cierpisz na bóle pochodzenia reumatycznego, odzież merino poprawi Ci komfort życia.
Wełna merino dzięki swej miękkości i lekkości doskonale nadaje się na ubranka niemowlęce.
Czapeczki, skarpetki kocyki zapewniają ochronę przed nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem malucha.
Wełna z owiec merynos to najlepszy surowiec pod względem jakości do ceny produktu. Można porównać jego jakość z kaszmirem, jednak jeśli chodzi o cenę, to jest zdecydowanie tańszy.

Jak pielęgnować ubrania z wełny merino

Każdy naturalny materiał jest delikatny i tak sugeruję go traktować. Szczególnie dzianiny, które są w swej strukturze dość luźne, łatwo się niszczą (filcują). Pomimo wszywek informujących o możliwości praniu w pralce, sama polecam pranie ręczne.
Materiał, jakim jest wełna nie lubi wody. Nieumiejętne pranie (zbyt częste i dodatkiem detergentów) pozbawia włóczkę lanoliny, substancji, która w sposób naturalny ją ochrania i utrzymuje wszystkie zalety wełny, o których pisałam powyżej.
Pierz odzież jak najrzadziej się da, zamiast tego wietrz na wolnym powietrzu. W przypadku zabrudzenia zapierz ubrudzone miejsce, lekko pocierając. Pierz w wodzie nieprzekraczającej 30 stopni (nie namaczaj!!!) lekko wygnieć, odciśnij.
Ułóż na płasko z daleka od źródeł ciepła. Jeśli masz suszarkę, to możesz z niej skorzystać (twój ciuszek już tam był, zanim go kupiłaś) program specjalny do dzianin (suszenie w koszu).
Do prania użyj preparatów z lanoliną.

.
Select your currency
PLN Polish złoty
EUR Euro